Witamy nowe środowiska w koalicji Zjednoczonej Prawicy. Republikanie już są jej częścią

Szanowni Państwo,

4 listopada na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się konwencja mająca dać początek nowej partii Jarosława Gowina.

To kolejna ważna dla Zjednoczonej Prawicy data. 20 września 2017 r. koalicja zyskała na sile poprzez wejście w jej grono nowo powstałej Partii Republikańskiej. Ugrupowanie reprezentowane w Sejmie RP przez Małgorzatę Janowską i Annę Marię Siarkowską, posiadające zaplecze eksperckie w postaci Fundacji Republikańskiej oraz działaczy w całej Polsce, stało się kolejnym elementem największej siły w polskim parlamencie.

W najbliższą sobotę Zjednoczona Prawica zyska kolejny atut. Projekt, który Jarosław Gowin tworzył od kilku miesięcy, poszerzy obóz rządzący o kolejne środowiska konserwatywne, wolnorynkowe i wolnościowe. Nas, republikanów cieszy, że obóz dobrej zmiany dozna kolejnego wzmocnienia, tym razem o środowisko reprezentujące zbliżone do nas, choć nie tożsame, poglądy.

W składzie ugrupowania Jarosława Gowina, znajdą się również działacze założonego w 2013 r. przez Przemysława Wiplera Stowarzyszenia Republikanie. Wspólnie z pozostałymi środowiskami wypracują, zdeterminowaną kompromisem różnorodności, nową linię programową.

W związku z powyższym reprezentantem naszego środowiska pozostaje Partia Republikańska, której założenia nie są podyktowane wpływem innych podmiotów. Inicjatywa, którą mamy przyjemność tworzyć, jest autonomiczną organizacją opartą na republikańskich ideach dobra wspólnego, podmiotowości państwa i ochrony życia. Symbolem partii i całego ruchu republikańskiego w Polsce, jest chroniona prawnie „Erka” – znak zarejestrowany przez Fundację Republikańską.

Siłą ruchu republikańskiego jest synergia trzech równych elementów, stanowiących jego fundamenty: własnej reprezentacji parlamentarnej, szerokiego grona działaczy i sympatyków w całej Polsce oraz Fundacji Republikańskiej – think-tanku i ważnej instytucji środowiskowej. XI Kongres Republikański, w którym wzięło udział ponad 200 osób, był wyrazem tego, co w naszym republikańskim ruchu najwartościowsze. Wydarzenie było sukcesem nie tylko Fundacji, ale także całego środowiska, które wreszcie doczekało się godnej i efektywnej reprezentacji – Partii Republikańskiej.

Ostatnie wydarzenia dotyczące naszego republikańskiego projektu – utworzenie partii, wejście w skład Zjednoczonej Prawicy, budowa struktur czy XI Kongres – stanowią zaledwie preludium naszej aktywności w kierunkach, które wspólnie wyznaczyliśmy 28 października. Zaledwie 3 dni po obradach kongresu do Sejmu trafiła ustawa dająca dostęp do broni i amunicji szkoleniowej dla organizacji proobronnych, której sprawozdawcą będzie poseł Anna Maria Siarkowska.

Będziemy proponować projekty z różnych dziedzin, z naciskiem na bezpieczeństwo, demografię, gospodarkę, podatki i wszelkiego rodzaju deregulacje. Będziemy współpracować przy projektach innych podmiotów, zawsze wspierając republikańskie wartości, a sprzeciwiając się niekorzystnym rozwiązaniom.

„Jest rzeczą oczywistą, że nie zgadzamy się we wszystkim (..) ale ponad tymi różnicami łączy nas generalna diagnoza stanu Rzeczypospolitej. Łączy nas przekonanie, że stoimy przed wielką szansą naprawy naszego państwa” – pisał Jarosław Kaczyński w liście skierowanym do Partii Republikańskiej. To bardzo ważne słowa ukazujące, jak istotny jest każdy element wchodzący w skład koalicji rządowej. Cieszymy się, że jesteśmy jej częścią i posiadamy narzędzia, by realizować proces naprawczy Polski. Wszystkich republikanów, którzy chcą uczestniczyć w tym procesie, wspierać dobrą zmianę, pracować na rzecz dobra wspólnego, podmiotowości państwa i ochrony życia, zapraszamy do Partii Republikańskiej – reprezentanta całego środowiska.

Jesteśmy zbudowani myślą, że prawica potrafi współpracować. Koalicja, która 4 listopada powiększy się o nową partię Jarosława Gowina, zbudowana na fundamencie wspólnego celu, przesądzi o spełnieniu powszechnego marzenia – lepszej Polski.

Z poważaniem,

Członkowie Tymczasowego Zarządu Partii Republikańskiej:

Małgorzata Janowska
Michał Połuboczek
Anna Maria Siarkowska
Marek Wróbel
Radosław Żydok